Na właścicielach budynków spoczywa wiele obowiązków. Jednym z nich jest dbałość o odśnieżanie zarówno terenu przed posesją, jak i dachu podczas zimy. W razie ewentualnego wypadku, do którego doszłoby na skutek zsunięcia się pokrywy śnieżnej z dachu, odpowiedzialność za to ponosi właśnie właściciel danego obiektu. Wiadomo jednak, że czasami odśnieżanie, zwłaszcza dużych partii dachu, jest nie tylko czasochłonne, ale również kosztowne. Co więc zrobić w takiej sytuacji?

Ogrzewanie dachu – prosty sposób na dach bez śniegu 

Być może nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że istnieje możliwość, aby bez żadnego wysiłku zlikwidować śnieg zalegający na powierzchni dachu. Nowoczesne elektryczne systemy grzejne nVent RAYCHEM umożliwiają taką opcję. Decydując się na montaż specjalnych przewodów grzejnych, masz zagwarantowane ogrzewanie połaci dachu, przez co nie musisz zatrudniać wykwalifikowanej firmy, która zajmie się usunięciem śniegu. Wystarczy odpowiedni montaż na wskazany konkretnie odcinku dachu – lub na całej jego powierzchni i gotowe. Stawiając na ogrzewanie dachu, nie będzie trzeba martwić się opadami śniegu.

Dlaczego ogrzewanie dachu się opłaca? 

Mimo tego, że początkowo trzeba zainwestować w specjalnie ku temu skonstruowany system grzejny i jego montaż, to jednak zyski będą o wiele wyższe. Odpada bowiem martwienie się o takie kwestie jak:
  • bezpieczeństwo przechodniów, 
  • uszkodzenie dachu podczas odśnieżania, 
  • zatrudnianie wykwalifikowanych pracowników, 
  • szkody wewnątrz budynku wynikającego z przeciekania dachu na skutek zalegania śniegu. 
Warto jednak pamiętać także o tym, że nie tylko ogrzewanie połaci dachowej jest istotne. Dach składa się przecież z wielu innych elementów, które na skutek niesprzyjających zjawisk atmosferycznych w zimowym czasie również mogą stwarzać zagrożenie.

Sople na dachu to też problem 

I to nawet bardzo duży. Sople na dachu, które zwisają z rynien podczas szczególnie srogich zim – chyba każdy z nas je widział. Nie trzeba nikomu wyjaśniać, do jakiego nieszczęścia może dojść, kiedy ogromny, ostro zakończony sopel urwie się i spadnie na przechodzącą pod spodem osobę. Dlatego bardzo istotne jest również kontrolowanie stanu rynien. To właśnie na ich krawędziach często zlokalizowane są sople, dlatego tak ważne jest, aby pomyśleć o takim rozwiązaniu, jakim jest ogrzewanie rynien, jak również ogrzewanie krawędzi dachu. Jeśli przeprowadzimy wzdłuż rynien przewody grzejne, które pozwalają uniknąć zamarzania rynien, mamy pewność, że nie pojawią się na nich również sople, ponieważ element ten będzie ogrzewany. 

Warto wiedzieć, że jeśli nie zdecydujemy się na ogrzewanie rynien, musimy liczyć się z takimi sytuacjami jak: 
  • pęknięcie elementu, na skutek zbyt dużego obciążenia śniegiem lub lodem, 
  • urwanie rynny, 
  • zapchanie systemu odpływowego. 
Jak widać, zamarznięta rynna może doprowadzić do wielu szkód, dlatego lepiej zawczasu tego uniknąć, stawiając na system antyoblodzeniowy. Pamiętajmy jednak, że system rynnowy to nie tylko rynny. Pod wpływem złych warunków atmosferycznych znajdują się także rury spustowe.

Czym grozi zamarznięta rura spustowa? 

Dla wszystkich niewtajemniczonych wyjaśniamy, że rura spustowa to element, który odpowiada za połączenie rynny z ziemią lub podziemną instalacją kanalizacji deszczowej. Jeżeli dojdzie do jego zapchania śniegiem czy lodem, łatwo się domyślić, że woda nie trafi tam, gdzie powinna. Może dojść także do jej zniszczenia na skutek zmieniających się temperatur. Aby tego uniknąć, można pomyśleć o systemie, który ma na celu nie tylko ogrzewanie rynien, ale również ogrzewanie rur spustowych. W ten sposób, poprzez poprowadzenie odpowiedniego rodzaju przewodów grzejnych marki RAYCHEM, zyskasz ogrzewanie rynien i rur spustowych, a więc nie będziesz musiał się martwić, że gdy w rynnach czy rurach spustowych zalegnie lód, czy śnieg, dojdzie do uszkodzenia elewacji na skutek pęknięcia elementu.

Jeszcze jedna opcja ogrzewania dachu 

Wspominaliśmy o system antyoblodzeniowych, które za zadanie mają ogrzewanie rynien i rur spustowych. Jednak nie zawsze przy dachu znajdują się rynny. W przypadku dachów płaskich w celu ich odwodnienia stosuje się raczej wpusty dachowe. Są to specjalne urządzenia, których celem jest odprowadzania zebranej na płaskim dachu deszczówki. Jeśli zapomnimy o ich zamontowaniu, musimy się liczyć z problemami związanymi z przeciekaniem dachu. Jednak obecnie ciężko sobie wyobrazić budynek o płaskim dachu bez takiego urządzenia. Aby również właściciele domów z płaskimi dachami nie musieli borykać się z odśnieżaniem, można zastosować ogrzewanie wpustów dachowych. Do tego typu działań najlepiej sprawdzi się nVent RAYCHEM RIM-DRAINTRACE-KIT. Jest to system, który skutecznie roztapia śnieg i usuwa go z powierzchni wpustów dachowych. Jego montaż nie należy do skomplikowanych, ale zdecydowanie lepiej zamówić usługę wraz z montażem, aby mieć pewność, że ogrzewanie wpustów dachowych zostało poprawnie zamontowane.

Jaki system antyoblodzeniowy wybrać? 

Nie musisz być znawcą tego tematu. Najlepiej zdać się na wiedzę wykwalifikowanych pracowników, którzy przeprowadzą nie tylko montaż, ale również doradzą, jaki system antyoblodzeniowy można zastosować. Wezmą pod uwagę różne czynniki dotyczące posesji, obszaru, w jakim dany budynek się znajduje, w razie konieczności przeprowadzą odpowiednie pomiary i zaproponują odpowiednie przewody grzejne. Warto posłuchać ich również w kwestii ogrzewania obróbek blacharskich, aby mieć pewność, że zadbaliśmy kompleksowo o cały dach. Jeśli w budynku, na którego ochronie przed śniegiem nam zależy, znajdują się inne obiekty, które warto zabezpieczyć, specjaliści również je wskażą. Mowa na przykład o takich działaniach jak ogrzewanie żaluzji czy ogrzewanie gzymsów.