Zimny poranek, trzeba się ogarnąć przed pracą. Prysznic i zetknięcie z lodowatą rzeczywistością w postaci zimnej podłogi… Nie musi tak być. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom nie musisz czekać, aż system grzewczy ogrzeje cały dom. Decydując się na elektryczne ogrzewanie podłogowe, masz pewność, że zawsze będziesz stąpać po ciepłej podłodze. Oczywiście, nie oznacza to, że jedynie podłoga w twoim domu, czy mieszkaniu będzie ogrzewana. Ciepło rozejdzie się systematycznie po pomieszczeniu, dzięki czemu nie musisz się martwić niską temperaturą za oknem. Na jakiej zasadzie działa taki system grzewczy? Jak go zamontować? Który system wybrać?

Co warto wiedzieć o systemie?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe to instalacja grzejna, która ma na celu równomierne rozprowadzenia ciepła po pomieszczeniu, począwszy od dołu. Jest to ekonomiczny sposób na ciepło w całym domu, bez konieczności instalacji grzejników, które nie zawsze pasują do wystroju wnętrza budynku. W jaki sposób przebiega montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego? Otóż są to specjalne przewody, które umieszcza się na podłodze. 

Mata grzejna

Doskonałym rozwiązaniem jest T2QuickNet, jest to mata grzejna która dostępna jest u nas z montażem na terenie Warszawy w cenie katalogowej produktu*. Cienka – o grubości zaledwie 3 mm – samoprzylepna mata grzewcza zostanie zainstalowana pod płytkami ceramicznymi. Gdzie najlepiej sprawdzi się takie rozwiązanie? Do najczęściej wybieranych pomieszczeń, do których warto zainwestować w taki produkt jak właśnie mata grzewcza z montażem, należą: 
 • kuchnie, 
 • łazienki, 
 • pokoje dzienne.

Zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego matą grzejną 

Niewątpliwie jest ich bardzo dużo. W tym, jaki konkretnie rodzaj pasować będzie do naszego domu czy mieszkania, pomogą pracownicy, którzy przeprowadzający audyt straty ciepła, zaproponują optymalne rozwiązanie. A co do plusów, to wystarczy wymienić najważniejsze z nich, czyli: 
 • trwałość instalacji – przy wyborze oferty mata grzewcza z montażem, gwarancja na instalacje wraz ze sterownikami RAYCHEM przedłużana jest na 20 lat
 • ekologiczne rozwiązanie – elektryczne ogrzewanie podłogowe jest zdecydowanie mniej degradacyjne dla środowiska niż tradycyjne piece, 
 • równomierne rozprowadzanie ciepła po całym pomieszczeniu, a nie tylko w pobliżu źródła ciepła 
 • możliwość zainstalowania pod praktycznie każdą powierzchnią, nie tylko tą z płytek ceramicznych,
 • oszczędność – odpowiednio dobrany system instalacji grzewczej pozwala na duże oszczędności w rachunkach za prąd. 
Jeśli więc do tej pory zastanawiałeś się, czy mata grzejna z montażem to dobry pomysł, to teraz już wiesz, że jest to jedno z lepszych rozwiązań. A produkty oferowane przez RAYCHEM to zdecydowanie dobry wybór, wart swojej ceny.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe akumulacyjne – jeszcze tańsze ogrzewanie 

Skoro już wiemy, że elektryczne ogrzewanie podłogowe jest formą oszczędności na rachunkach za ciepło w całym domu, warto wspomnieć o jego kolejnym rodzaju. Mowa tutaj o takim systemie jak ogrzewanie podłogowe akumulacyjne. Ten system doskonale sprawdzi się w domach energooszczędnych, budowanych z myślą o jak najmniejszych stratach energii. Wielka zaleta ogrzewania podłogowego akumulacyjnego jest to, że pobiera energię, niezbędną do ogrzewania pomieszczeń, jedynie podczas tańszej taryfy. Oznacza to, że pobór mocy następuje na przykład nocą, kiedy taryfa za prąd jest o wiele niższa, a następnie za dnia właśnie tą energią ogrzewane jest pomieszczenie.

Pomyśl o ogrzewaniu na etapie budowy 

Najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o optymalny wybór źródła ogrzewania budynku, będzie jego montaż wybranej instalacji grzejnej już na etapie budowy. Dzięki temu nie będzie potrzeby przeprowadzania remontów już po wprowadzeniu, jeśli okaże się, że tradycyjne ogrzewanie się nie sprawdza. Wiadomo, że budowa postępuje swoim torem i po zakończeniu kolejnych etapów można przystępować do montażu ogrzewania podłogowego. Jednak istnieje także sposób, aby już na samym początku budowy wymarzonego domu rozwiązać kwestie poboru energii niezbędnej do ogrzewania pomieszczeń. Mowa tutaj o takim zabiegu jak ogrzewanie płyty fundamentowej.

Na czym polega ogrzewanie płyty fundamentowej? 

Zamiast tradycyjnych fundamentów, można zainwestować w płytę fundamentową z ogrzewaniem. W jej wnętrzu rozprowadzone są przewody grzejne. I to właśnie one jest nośnikiem ciepła. Jest to wiele lepsze rozwiązanie niż krążąca w rurkach woda, która mogłaby zamarznąć, doprowadzając do uszkodzenia systemu.  Dodatkowo jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie akumulacyjne w płycie fundamentowej, pobór energii odbywać się będzie w trakcie nocnych taryf, co pozytywnie wpłynie na budżet.

O czym warto pamiętać, decydując się na ogrzewanie podłogowe? 

Jeśli nie zdecydujesz się na ogrzewanie płyty fundamentowej, możesz zainstalować elektryczne ogrzewanie podłogowe w dalszej części budowy. Pamiętać jednak należy o tym, żeby zawczasu uzmysłowić sobie, gdzie w danych pomieszczeniach powinny znajdować się elementy stałe takie jak wanna, meble pod zabudowę – pod nimi bowiem nie powinno się instalować systemów grzewczych. Warto też dopytać specjalistów o to, jakie materiały powinny być stosowane, jakie zasady zachowane, jeśli chcemy instalować ten typ ogrzewania. Dzięki temu, że się do nich zastosujemy, ogrzewanie w wylewce będzie doskonale funkcjonować. Podstawowe cechy, jakie powinna spełniać wylewka, w której pojawi się mata grzejna, to:
 • odporność na zmiany temperatury, 
 • elastyczność, 
 • łatwość w rozprowadzaniu, 
 • odpowiednia przewodność cieplna, 
 • wytrzymałość mechaniczna.

Jak widać, jest wiele sposobów na to, aby zapewnić optymalne rozwiązania grzewcze w nowych domach. Warto przed ich wyborem skontaktować się z naszym konsultantem, którzy z racji na bogate doświadczenie podpowie, która opcja będzie najkorzystniejsza dla budynku.